BALCLUTHA, CHRISTCHURCH

JIŽNÍ OSTROV

BALCLUTHA

Tohle město nám posloužilo jako mezistanice z Te Anau do Christchurche. Abychom nemuseli jet 12 hodin autobusem v kuse.

Je to město veskrze zemědělské. Nejvíce to lze poznat podle nesmírně zablácených aut. Hlavně pickapů. Samozřejmě jsou tady v okolí i stádečka dobytka. Kolem jednoho “ stádečka “ mladých býčků procházíme celkem blízko. Dost vykuleně na nás koukají.

 

Řeka Clutha, protékající středem města, je asi tak nejzajímavějším objektem. Po dvou dnech pokračujeme dál.

 

CHRISTCHURCH  ( maorsky Ōtautahi )

Největší město Jižního ostrova. Zhruba 362 000 obyvatel. Leží na východním pobřeží.

  

Říká se o něm, že je nejangličtějším městem Nového Zélandu. Nebo také nejvíce viktoriánským. Je pravda, že se tady setkáváme s názvy ulic – Manchester, Worchester, Cambridge, Victoria St.

 

Socha královny Victorie je zde také zastoupena. I anglické telefonní budky. Chvílemi si člověk připadá jako v Anglii.

 

Ovšem pouze do okamžiku, než přijdeme do CTV EARTHQUAKE MEMORIAL PARK.

 

Christchurch bylo v letech 2010 a 2011 zasaženo zemětřesením. Další přišlo v roce 2016. To z roku 2011 se, bohužel, nesmazatelně zapsalo do historie města.

4.9. 2010 přišlo to první. O síle 7, 1 Richterovy stupnice. Odehrálo se v noci,kdy lidé nebyli v práci. Naštěstí se obešlo beze ztrát na životech.

  

To druhé už, bohužel, ne. 22. 2. 2011 ve 12,51 h. místního času. Lidé jsou na obědě, v práci, na ulicích. Přichází pohroma. Zemětřesení o síle 6, 3 stupně. Sice slabší než to zářijové, ale blíže městu a hlavně hypocentrum je v menší hloubce. Katastrofa. Zahynulo 185 lidí, 1800 je jich zraněno, spousta vážně. Mnoho tisíc budov je poničeno nebo rovnou spadlo. Včetně ChristChurch Cathedral.

Teď je rok 2018. Centrum města je jedno velké staveniště. Přijíždíme večer a divíme se, proč je tady tolik rozestavěných míst. Druhý den jdeme na vycházku. A přicházíme do CTV EARTHQUAKE MEMORIAL PARK. Právě v budově televize zahynulo nejvíce lidí.

 

Spousta budov je dosud ve fázi vyztužení a podepření. Včetně katedrály. Ale jsou zde už i nové, prosklené stavby. Stavěny tak, aby vydržely otřesy. V moderní budově Christchurch Art Gallery ze skla a oceli, která zůstala neporušena, bylo v únoru 2011 zřízeno ústředí záchranářských týmů.

Jdeme i kolem prodejny aut ŠKODA. Venku stojí nablýskané “ škodovky “ a my jsme pyšní, že jsou od nás.

Návštěva botanické zahrady je takovým balzámem na duši. Květin málo, protože je vegetační klid, ale stromů moc a ještě víc. Obrovské, Sekvoje vždyzelené, se tyčí majestátně do výšky přes 100 m. Cedr se vedle Sekvoje rozhodně nenechá zahanbit.

              

Opět se procházíme růžovou zahradou a opět jsou k vidění jen malá zapomenutá kvítka. Alespoň “ umělecká “ růže u vchodu kvete.

 

Nový Zéland je zemí, která stojí za návštěvu. Nám se více líbil Jižní ostrov. Ten je opravdu o přírodě. O tu se místní fakticky hodně a dobře starají.

Co mě hodně upoutalo, jsou veřejné toalety. Je jich všude spousta. Nikdo nevybírá peníze, nikdo nehlídá. Přesto jsou dokonale čisté, provoněné, s dostatkem toaletního papíru a tekoucí teplou vodou.

Náš pobyt na Novém Zélandu končí. 28. 6. brzo ráno odlétáme do AUSTRÁLIE – MELBOURNE.

 

Milena

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestopisy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.