KUALA LUMPUR

KUALA LUMPUR

Po návštěvě historické Malakky, kde jsou krásné stavby z doby koloniální nadvlády Portugalců, Nizozemců, Britů, přijíždíme do města 22. století. Tak na nás působí, když se pohybujeme v jeho centru.

 

Cestou máme zážitek. Ne zrovna hezký. Jedeme autobusem a najednou vidím černý hustý kouř. Stoupá z místa, kolem kterého musíme dost těsně projet. Nevíme,co se děje. A pak…. Hoří autobus. Plameny nemilosrdně pohlcují vše,co se jim postaví  do cesty. Zrovna přijíždějí hasiči. Žár je ohromný. I přes sklo. Lidi žádné nevidíme,tak snad stihli vystoupit.

 

KUALA LUMPUR. Tohle město stojí za návštěvu. Název je překládán jako “ blátivý soutok, blátivá zátoka či blátivé město “ . V každém případě je to největší a hlavní město Malajsie. Rozloha je 244 km2, počet obyvatel 1, 6 milionu. Ovšem celá aglomerace má přes 7 milionů.

      

Historie města se datuje od roku 1850. Na soutoku dvou řek, z nichž jedna měla název Sungai Lumpur, čili “ blátivá řeka “, vznikla osada pro čínské dělníky pracující v cínových dolech. Později byla přejmenována na Kuala Lumpur. V roce 1896 se stává hlavním městem nově vzniklé Federace malajských států. Posledním důležitým rokem v historii KL je 16. září 1963. Vzniká samostatný stát Malajsie se svým hlavním městem Kuala Lumpur.

Většinu obyvatel tvoří Číňané, Malajci a Indové. Jsou zde i další početné menšiny Arabů, Indonésanů, Filipínců. Zkrátka “ Babylon “. Podle toho vypadá i zastoupení řečí. Malajština, coby národní jazyk, různé odnože čínštiny ( mandarínština, kantonština ), tamilština ( jazyk Indů ). Ve škole se povinně vyučuje angličtina.

 

Jdeme po ulici a chvíli máme pocit, že jsme se ocitli v Číně, najednou zase v Indii. Na modlitby do mešity svolává muezzin z minaretu, z hinduistického chrámu nám do nosu vstoupí vůně vonných tyčinek. A do toho přicházíme k St. Marys’ Cathedral. Všechno tady je.

                 

      

Největší “ bombou “ jsou bezesporu PETRONAS TWIN TOWERS. Dvojice mrakodrapů na ulici Jalan Ampang. Stojíme před nimi nebo spíše pod nimi a vyvracíme hlavu až nadoraz.

                                                   

Ono dohlédnout do výšky 452 m dá docela zabrat. Byly vybudovány v letech 1992 – 1998. Do roku 2004 jsou zapsány jako nejvyšší budovy na světě. Pak je předstihl Tchaj – pej 101  na Tchaj-wanu.

Na “ obchůzku “ kolem jsme si vyhradili celý den. Hlavně chceme vydržet do večera,až věže nasvítí. Máme problém, “ dostat “ celou výšku budov na fotku. Ale,kde se vzal, tu se vzal, zachránce. Mladík, který prodává víceúčelový teleobjektiv. Můžeme ho připnout klipsou na tablet a fotit, co se do nás vejde. Je to takové “ rybí oko “. Ale svůj účel plní. Vejde se nám do fotky celá výška budov. Zase máme další hračku.

                                        

Další den jdeme k Masjid Jamek Mosque. Je jednou z nejstarších mešit v Kuala Lumpur i v Malajsii. Byla postavena v roce 1909. Do roku 1965 plnila funkci hlavní mešity v Kuala Lumpur. Tu pak převzala národní mešita Masjid Negara.

Po městě se pohybujeme pěšky a na delší vzdálenosti místním metrem. Máme za sebou  “ nácvik “ v Singapuru, takže nám nedělá žádný problém orientovat se v koupi jízdenky.

Po čtyřech dnech odjíždíme směr LUMUT. Čekají nás pláže, moře, hotel s bazénem. Tak zatím.

 

Milena

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestopisy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.