SINGAPUR

SINGAPUR

Po měsíci v Indonésii se přesouváme do Singapuru. Konkrétně, letíme z Jakarty. Je to kousek, takže vydržíme i malé místo na nohy v letadle. Air Asia je úsporná.

Singapur je městský stát na stejnojmenném ostrově. Patří k němu 54 přilehlých ostrůvků. Rozloha je 710 km2. Počet obyvatel zhruba 5, 3 milionu. Singapur se zvětšuje. Okolní moře zasypává pískem. Od roku 1965 – 2015 se zvětšil o 130 km2. Do roku 2030 má v plánu se rozrůst ještě o 55 km2.

Název města pochází ze “ sanskrtu “ a v překladu znamená “ Lví město “. Lev má pro Singapur velký význam.

Socha MERLIONA ( česky Mořský lev ) je národní ikonou a symbolem města. Je to mýtické imaginární zvíře s hlavou lva a tělem ryby.  V Singapuru se těchto soch nachází několik. Nejznámější je THE MERLION STATUE v parku MERLION u MARINA BAY.

Tryská z ní voda a tím je turisticky velmi oblíbená. Všichni se u ní fotí a my, samozřejmě, také.

Singapur je městem mnoha tváří. My bydlíme v LITTLE INDIA. Máme pocit, že jsme v Indii. Nikoho jiného než Indy tady nepotkáte. Indická jídla, indické obchody,indické ženy chodí v sárí. Hinduistický templ.

   

CHINATOWN je zase o Číně. Tržnice s čínskou kuchyní, krámy s čínským zbožím. Do toho spousta turistů, kteří se proplétají mezi stánky.

  

My jsme se “ proplétali jídelní “ tržnicí. A najednou, kde se vzal tu se vzal stánek s marinovanými kuřaty. Teď si řeknete, no a co. Jenomže o tomto unikátním pokrmu vysílala německá televizní stanice Galileo pořad. Toto jídlo má 5 hvězd za top jídlo v roce 2017. Stojí tu 30’ fronta. I my stojíme. A pak si pochutnáváme. Skvělé.

   

ORCHARD ROAD největší nákupní ulice Singapuru. Obrovsky vysoké a rozlehlé obchodní domy. V těch můžete strávit celý den a nudit se nebudete. Akorát je v nich, oproti venku, zima.

  

Mrakodrapy čnící až do nebe. Dohlédnout na střechu je problém. Různé tvary, různé materiály – hodně se používá sklo. Většinou to jsou to banky a úřady.

Kapitola sama pro sebe je doprava. Dokonalá, bezchybná. Čistá, rychlá. Hromadná doprava Singapore Mass Rapid Transit má pro Čechy “ úsměvnou “ zkratku SMRT.

  

Takže na světelném panelu v metru se opakuje nápis “ Welcome on board SMRT “. No, je to takové povzbuzující.

Metro je naprosto jedinečné. Vše na sebe dokonale navazuje a dopraví vás po celém Singapuru. My jsme s ním jezdili každodenně.

Na ostrov SENTOSA, kde je jeden zábavní park vedle druhého, jezdí SENTOSA EXPRESS, což je jednokolejný vlak. I ten jsme vyzkoušeli.

 

No a další, co se týká dopravy, je SINGAPORE STREET CIRCUIT. Závodní okruh F1. Jeho trať vede poblíž Mariny Bay. No a my jsme se, aniž bychom to tušili, ocitli v Singapuru zrovna v době, (16. 9. 2018 ), kdy se jela GRAND PRIX SINGAPORE Její zvláštností je, že se jede v noci, za umělého osvětlení. No, závod jsme neviděli, ale slyšeli. Takové burácení motorů se nedá přeslechnout. 

 

A protože jsme “ děti štěstěny “, podařilo se nám “ přimotat “ k příchodu jezdců stáje Red Bull na trénink. A výsledek ? Foto jezdců Daniela Ricciarda a Maxe Verstappena. Můj syn Honza to komentoval: “ No, asi by mě nenapadlo, že toho zrovna vy –  nefanoušci formule, nafotíte tolik… Hlavně ten Verstappen je exkluzivní ! “

 

Oázou klidu, v tomto rušném městě, je SINGAPORE BOTANIC GARDENS. Je velmi rozsáhlá. 74 ha. Patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším botanickým zahradám na světě. I my se o to zasloužili. Strávili jsme zde celý den.

 

Singapur je také městem parků, které jsou zaměřeny na pobavení obyvatel a návštěvníků.

GARDENS BY  THE BAY ( Zahrady u zátoky). Tou se myslí Marina Bay. To je tedy dílo. Připadali jsme si jako ve filmu Avatar. Obrovské “ stromy “, mezi kterými můžete ve výšce chodit po lávce.

  

Z té je krásný pohled na, asi, nejznámější hotel v Singapuru. MARINA BAY SANDS. Má tvar tří pilířů, na nichž leží oválná deska. Tam je bazén. Ve výšce zhruba 200 m. Noc stojí 364 €. Tak tam jsme nebydleli.

V Singapuru jsme byli 6 dní a myslím,že to stačilo. Takže se, Singapure, měj a my jedeme do Malajsie. Je to za “ humny “.

Milena

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestopisy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.