SEVERNÍ OSTROV

SEVERNÍ  OSTROV

MATAMATA

Přijíždíme sem celí natěšení. Proč ? Jednoduchá odpověď. Je to výchozí bod do Hobbitonu. Asi všichni víte, o čem je řeč. Ano, tady se natáčela známá trilogie The Hobbit.

  

V informačním centru v Matamata si kupujeme voucher na Hobbiton Movie set. Platíme 84 NZD na osobu. Je to dost, ale Hobbiton je jenom jeden na světě. A jedeme.

  

Jsme součástí skupiny, protože tady se může chodit pouze s průvodci. Hned při prvním pohledu na  celý areál se chováme jak malé děti. Je totiž úžasný. Otevře se před vámi malý hobbití svět.

  

Domečky, nebo – li nory, jsou malinké, barevné, roztomilé. Před některými  vystavují produkty, které dotyčný obyvatel vyráběl. Vidíme tady pekařské výrobky, sýry, kovářské náčiní.

   

V trávě, na zaparkovaných trakařích, leží  velké dýně. Těch je tady “ poházeno “ volně docela dost. Jsou krásně oranžové. Na šnůře se suší malinké oblečení. Jak pro panenky. Vestička, kalhotky, šatičky, zástěrka. Já nemám ráda když někdo používá zdrobněliny, ale tady to jinak nejde. Ono je to všechno malinkaté.

 

Jsme zvědaví, jestli jsou za kulatými dveřmi domečků nějaké místnosti. A zjišťujeme, že ne. Pouze opěrné zdi. Přesto se u jednoho “ vchodu “ fotíme. Tedy, fotí nás naše průvodkyně. Každého ze skupiny. Asi tak 15 lidí.

 

Jediný domeček Bilba Pytlíka – starosty, je obyvatelný. Ale pouze, když si jej objednáte a zaplatíte, tak vás do něj nechají vejít. Jinak se nedá vstoupit ani do zahrádky.

Chodíme po cestičkách mezi jednotlivými částmi Hobbitonu. Celá naše “ exkurze “ končí v Hospodě. Ta je opravdu průchozí. Vcházíme dovnitř a dostáváme kameninový pohár s jakýmsi nápojem. Údajně stejným jako pili v Hobbitonu. Později zjišťujeme, že my jsme pili Cider.

 

Tahle návštěva stoji opravdu za to. Po skončení natáčení filmu, přišla otázka, co s celým areálem. Majitel, pan Alexandr, se rozhodl, že vše zachová a zpřístupní návštěvníkům. A to udělal moc dobře. Ocitneme se tady v pohádkovém světě. Občas to je potřeba.

ROTORUA

Z návštěvy Hobbitonu odjíždíme do destinace, o které jsem ve škole dlouhé roky učila. Vlastně mě ani nenapadlo, že bych sem mohla někdy přijet. A jsem tady. Ve městě ROTORUA ( v maorštine Druhé jezero ).

 

Místo, kde je ve vzduchu cítit sirovodík, kde jsou jezírka bublajícího bahna, kde ze  země unikají horké páry. Nejvíce se s touto geotermální aktivitou setkáváme v parku KUIRAU. Smí se chodit jenom po vyznačených cestách. Jinde je to nebezpečné.

 

Termální prameny v tomto parku mají léčivé účinky. Hlavně pro artritidu, revmatismus a pohybové ústrojí. Teplota je mezi 33 ° C – 43 ° C. To je něco pro nás. Hned se zouváme a ponořujeme nohy do bazénku. Zaslouží si péči. Každý den toho dost nachodíme.

 

Při prozkoumávání města přicházíme do části, která je jakýmsi skanzenem. Maorským skanzenem. Rotorua leží totiž  v maorské oblasti.

   

Maorové jsou původní polynéské obyvatelstvo Nového Zélandu. Přišli sem kolem roku 1300. Bohužel s příchodem Evropanů přišly i nemoci, které tento národ téměř vyhubily.

 

Velkým zážitkem je návštěva přírodní rezervace WAI – O – TAPU ( v řeči Maorů “ Posvátné vody “ ).

Její vznik je spojován s vulkanickou aktivitou zhruba před 160 000 lety. Podzemní voda zahřívaná magmatem je tak horká ( až 300 ° C ), že rozpouští minerály z hornin, kterými protéká a ve formě páry uniká na povrch.

Naučná stezka kolem jezírek a kráterů je dobře vyznačena. Ale než se na ní vydáme, máme ještě jeden zážitek.

Každý den, v 10, 15 h. vybuchne Lady Knox Geyser. Je to docela zajímavé. Samozřejmě, aby tento gejzír mohl takhle pravidelně fungovat, musí mu zaměstnanci pomoci. Do “ hrdla “ nasypou mýdlové hoblinky , který vyvolá reakci a ta se projeví výbuchem gejzíru. Někteří lidé to v recenzích odsuzují, že je to podvod. Vždyť tam nemusí být. Nám se to líbilo.

 

Ale zpět na stezku. Nejvíce nás zaujala dvě jezírka. Hlavně kvůli barevnosti.

CHAMPAGNE POOL ( Šampaňské jezírko ). Je největší, 65 m v průměru, 62 m hluboké, teplota na hladině 74 ° C. Efekt “ šampaňských “ bublinek  způsobuje obsah oxidu uhličitého.

DEVIL’S BATH ( Ďáblova koupel ). Voda má neskutečně jedovatou zelenou barvu ( přírodní ). Je to výsledek mixování vody, přetékající ze Šampaňského jezírka se sirnými a železitými solemi.

 

Ale dost už geotermálních aktivit. Přejíždíme do města TAUPO u stejnojmenného jezera. Čtěte příště.

Milena

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestopisy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.